REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
Ocak - Şubat 2006
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Sertifikalı Bahçıvanlar
Sertifikalı Bahçıvanlar

Park ve bahçelerde görevli personelini eğiten Büyükşehir Belediyesi şimdi de belediyeye hizmet veren firmalar için bahçıvan kursu açtı. Üç ay süren ücretsiz kurslar yakında herkese açık olacak.

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile İl Halk Eğitim Müdürlüğü, park ve bahçelerin düzenlemesinde kaliteyi yakalamak amacıyla ücretsiz bahçıvanlık kursları düzenliyor.

Eğitmen kadrosu 32 kişi

35 yaş altındaki ortaokul mezunlarının katılabilecekleri kurslarda, planlama, bitki bilgisi, bitki dikim tekniği, çim saha tesisi, üretim teknikleri, sulama, budama, zirai mücadele, toprak, gübre bilgisi, gübreleme, bitki besleme, çapalama, havalandırma, makine bilgisi, ekipmanları bakım ve kullanma tekniği gibi konularda ders veriliyor. Üç ay süren kurslarda dersler iki haftalık programlar halinde gerçekleştiriliyor. Söz konusu bu süreçte hafta sonları hariç, iki gün teorik, sekiz gün pratik derslere ayrılıyor. Teorik dersler Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde, pratik dersler ise Göztepe ve Alibeyköy'deki Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazilerde yapılıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı 32 teknik elemanın görev yaptığı bahçıvanlık kurslarında seksen kişi eğitim görüyor.

Ücretsiz olarak verilen kurslar sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar, bahçıvanlık sertifikası almaya hak kazanıyor. Sertifikalı bahçıvanlar, öncelikle, Büyükşehir Belediyesi'ne iş yapan müteahhitler tarafından işe alındığı gibi özel firmalara da girebiliyor.

İsviçre model oldu

Bahçıvanlık kursu projesini, Zürih'te bulunan ziraat yüksek okulunun park ve bahçeler bölümünü örnek alarak geliştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Faruk Anılsın, yeşil alanların sürekli kontrol edilmesi gereken yerler olduğunu vurguladı. Anılsın sözlerine şöyle devam etti:

‘‘Park ve bahçelerde çalışanların bitki türleri, yetişme ortamları, sulama, budama, planlama gibi temel şeyleri iyi bilmeleri gerekiyor. Bunun için de bilimsel alt yapı şart. Bu noktada Halk Eğitim Müdürlüğü'yle işbirliği yaparak bahçıvanlık kurslarına başladık. Kursların ikinci dönemindeyiz. Birinci dönemde, kadromuzdaki elemanlar eğitime tabi tutuldu. Şu anda ise belediye ile iş yapan firmaların işçileri derslere giriyor. Öncelik bunlara verildi. Ama yakın bir zamanda isteyen herkes bu kurslardan yararlanabilecek.’’OCAK - ŞUBAT 2006 > Haberler yukarı

reklam


ONLINE SAYILAR
Web sitemizden ulaşabileceğiniz sayılarımız:

Eylül-Ekim2013
Temmuz-Ağustos2013
Mart-Nisan2013


reklam
www.erkalip.com

reklam
santek havuz

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam


REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
© 2005 M.S.G. İHTİSAS YAYINCILIK ve TANITIM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2436 (Yeşil Avlu) Okmeydanı / İstanbul
Tel: 0212 222 53 23 Faks: 0212 222 53 61 E-mail: bilgi@havuzsauna.com

» Ana Sayfam Yap
» Favorilerime Ekle